Półpasiec oczny jest szczególną postacią tej groźnej i wyjątkowo uciążliwej choroby. Jest wywoływany przez zaraźliwy wirus varicella zoster, który potrafi wniknąć do układu krwionośnego człowieka i aktywować się w momencie jego obniżonej odporności. Z tej też przyczyny półpasiec oka znacznie częściej atakuje osoby starsze i osłabione.
Ta forma półpaśca może się objawiać na różne sposoby. W wyniku uaktywnienia wirusa, zaatakowany zostaje nerw oczny. Choroba może przebiegać w sposób zróżnicowany, zawsze jest to jednak przebieg ciężki i groźny dla zdrowia człowieka.
Objawy półpaśca w oku
Sam półpasiec objawia się występowaniem wysoce zaraźliwych wykwitów skórnych. Mogą się one pojawiać między innymi w okolicach czoła czy powiek. Stąd mogą zostać łatwo przeniesione do gałki ocznej, co powoduje reperkusje w postaci półpaśca w oku. Pojawia się stan zapalny rogówki, mogący przybierać rozmaite formy.
Najczęstszym rodzajem półpaśca ocznego są wrzodziejące pęcherzyki, aktywujące się stopniowo, wraz postępem choroby. Jednak problem może objawiać się także na inne sposoby. Niekiedy stan zapalny jest dość nieznaczny i ma postać niszczejącego nabłonka rogówki. Choć forma ta nie jest tak dokuczliwa, jak owrzodzone pęcherzyki, to również jest nieprzyjemna i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niekiedy stan zapalny może też przybrać formę zbliżoną do wyniku ataku wirusa opryszczki. Sam wirus varicella zoster jest zresztą blisko spokrewniony z HSV, który wywołuje tę ostatnią dolegliwość.
Powikłania półpaśca w oku
Sama choroba sprawia pacjentowi wiele problemów, związanych przede wszystkim z poważnymi bólami narządu wzroku. Jednak nie tylko one są groźne. Szczególnie ciężkie mogą być powikłania po przebyciu półpaśca oka. Mogą one mieć charakter zarówno neurologiczny, jak i okulistyczny.
Jednym z najpoważniejszych możliwych powikłań jest zapalenie opon mózgowych. Ponadto pacjent doświadczyć może zapalenia rdzenia kręgowego, nerwu wzrokowego czy przewlekłego zapalenia spojówek. Dlatego tak istotne jest prawidłowe i skuteczne leczenie choroby w przypadku, gdy nie uda się jej uniknąć. W skrajnych sytuacjach, powikłania te mogą nawet doprowadzić do częściowej utraty wzroku.
Diagnozowanie półpaśca w oku
Z reguły zdiagnozowania półpaśca ocznego nie wymaga szczegółowych badań, bowiem same pierwotne objawy są bardzo charakterystyczne. Sporadycznie wymagane jest przeprowadzenie badań krwi. Decyzję o zastosowaniu odpowiedniego leczenia podejmuje lekarz. Bierze przy tym pod uwagę stopień zaawansowania choroby i rozmiar ewentualnych szkód, które półpasiec w oku już mógł spowodować w organizmie człowieka.
Leczenie półpaśca ocznego
Jeśli forma choroby jest stosunkowo łagodna, leczenie będzie się opierało na podaniu leków przeciwbólowych. Dolegliwości stopniowo ustępują i często problem nie pozostawia wówczas trwałych śladów, ani nie powoduje dalszych powikłań.
W bardziej zaawansowanych i jeszcze groźniejszych formach, konieczne może się okazać wprowadzenie terapii antywirusowej. Istotny jest tu jednak czas podjęcia leczenia – im wcześniej, tym większa skuteczność podjętego działania.
Choroba może niestety nawracać, co wymaga dalszego leczenia. W skrajnych sytuacjach, zagrożony może być wzrok chorego. Wówczas niewykluczone jest podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu okulistycznego. Takie okoliczności nie są jednak częste.
Mimo wszystko, z półpaścem zdecydowanie nie ma żartów. Choroba nie jest trudna do zdiagnozowania, nie warto zatem zwlekać z wizytą u lekarza w przypadku niepokojących objawów. Choć przebycie półpaśca ocznego nie jest przyjemne, to jest to przeciwnik, którego można pokonać.
Półpasiec w oku nie jest powodem do paniki. Wielu osobom się wydaje, że jak się pojawi, to nie wiadomo co się wydarzy. Tymczasem naprawdę wystarczą leki przeciwbólowe żeby ograniczyć dolegliwości i półpasiec oka zacznie się wycofywać i z czasem wszystko ustąpi.
Wszystko fajnie i pięknie dopóki nie ma powikłań. Jak nie miałeś, to może u Ciebie półpasiec w oku skończył się szybko i w miarę bez paniki. Ale nie zawsze tak jest, nie każdy ma tyle szczęścia!