PÓŁPASIEC

Powikłania półpaśca

Powikłania półpaśca
5 (100%) 16 ocen

Dbanie o własną odporność powinno być bardzo ważnym elementem naszej profilaktyki zdrowotnej. Większość osób nawet nie ma świadomości tego, jak niebezpieczne mogą być nieleczone lub niewłaściwie leczone choroby. Dawniej przyczyną tak lekceważącego podejścia do tematu był brak edukacji na ten temat. Dziś jest to raczej wiara w to, że medycyna jest na tak wysokim poziomie, że poradzi sobie nawet z najgroźniejszym powikłaniem.

Półpasiec – powikłania

Praktycznie każda niewyleczona choroba może zostawić po sobie ślad w postaci powikłań. Nie zawsze objawiają się one od razu. Sam półpasiec jest powikłaniem ospy wietrznej, które może się objawić albo po wielu latach, albo wcale – w zależności od tego, czy natrafi na sprzyjające warunki.

Leczenie półpaśca powinno zostać wdrożone jak najszybciej, gdy tylko zostanie on wykryty. Wtedy szybko można przezwyciężyć ból, który towarzyszy tej chorobie. Leczenie opiera się przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwwirusowych, które pomagają zwalczyć wirusa.

Co pozostawia po sobie półpasiec

Choć sam półpasiec jest chorobą powikłaniową po ospie wietrznej, jego przechorowanie nie oznacza, że można mieć tę chorobę z głowy. Wręcz przeciwnie. Jest to choroba, która pozostawia za sobą sporo nieprzyjemności. Jeśli będziemy mieć pecha i trafimy na formę oczną lub uszną, bardzo możliwe jest uszkodzenie tych narządów zmysłów. Niestety, konsekwencją może być nieodwracalna ślepota lub głuchota. Powikłania półpaśca, które wystąpią z pewnością, to neuralgia półpaścowa. Jako że choroba ta dotyka nerwów, powikłania również mają charakter neurologiczny.

Neuralgia półpaścowa

Jest to bardzo przykre odczucie bólowe. Pacjenci dotknięci neuralgią skarżą się na kłucie, mrowienie, bóle, przeszywanie. Choroba ta ma charakter przewlekły. Przeważnie ustępuje po kilku miesiącach, jednak może mieć też charakter stały. Niestety, nie są to tylko dolegliwości bólowe. Pacjenci z neuralgią miewają także kłopoty ze snem, wpadają w stany lękowe i depresyjne. Jest to ewidentna konsekwencja półpaśca – choroby, która najpierw atakuje nerwy kręgosłupa w części piersiowej i biegnąc do twarzy, powoduje liczne jej uszkodzenia w postaci wysypki i owrzodzeń.

Przy leczeniu neuralgii istotne jest również przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych, jeśli występują objawy towarzyszących chorób. Po przechorowaniu półpaśca może też dojść do parestezji czyli zaburzeń czucia. Mogą one mieć różny charakter. Niektóre osoby skarżą się na nadmierną przeczulicę skóry – nawet delikatny dotyk sprawia im ból i dyskomfort.

Powikłania pośrednie i bezpośrednie

Wśród bezpośrednich powikłań półpaśca na pewno będzie neuralgia półpaścowa. Jest ona ewidentnym powikłaniem wynikającym z uszkodzeń nerwu wirusem VZV. Są jeszcze powikłania pośrednie, które mogą lecz nie muszą zachodzić przy tej chorobie. Są to właśnie depresja, stany lękowe, padaczka, parestezja. Tak naprawdę sama neuralgia jest jednym z delikatniejszych powikłań przy tej chorobie.

Leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe są w tym przypadku skuteczniejsze w leczeniu bólu, niż zwykłe leki przeciwbólowe. Jako że jest to zaawansowane schorzenie neurologiczne, trudno oczekiwać, że będą na nie oddziaływać klasyczne środki przeciwbólowe.

Półpasiec jest choroba neurodegeneracyjną. Może w konsekwencji prowadzić do wieloletnich problemów psychicznych, a także neurologicznych. Aby się przed nim uchronić, najlepiej zastosować szczepienie przeciw ospie wietrznej u dziecka, które pomoże zapobiec tej chorobie.

2 odpowiedzi do artykułu “Powikłania półpaśca

  1. Plaster

    Powikłania półpaśca to przede wszystkim kłopoty neurologiczne. Zwłaszcza, że w dużej mierze zależy to od tego jak bardzo organizm zareagował na półpaśca. Nie wszyscy tak samo przechodzą chorobę. Przecież często jest tak, że jedni wręcz nie zauważają pierwszych objawów, a inni – u mnie tak było – ledwo żyją od początku do końca kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − = 9